PRP (Platelet Rich Plasma) Tedavisi


PRP (Platelet Rich Plasma) tedavisinde kişiden alınan kan, santrifuj işleminden geçirilerek zengin trombositli plazma ortaya çıkarılarak ihtiyaca göre yüz bölgesinde cildi yenilemek için veya saç köklerini güçlendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Kanın santrifuj işleminden geçirilmesiyle elde edilen plazma sıvısında sayısı milyonları bulan kök hücre ve büyüme faktörleri bulunur. Bu özelliği ile hem doğal bir tedavidir hem de cildi yenileme özelliğine sahiptir. PRP tekniğiyle standart kan akışıyla elde edilemeyecek miktarda platelet elde edilir, böylelikle dokulara enjekte edilen bu plateletler hem onarım hem de yenileme hızını arttırır.

PRP (Platelet Rich Plasma) Uygulaması


Koldan alınan bir tüp kana santrifüj işlemi uygulanır. Santrifüj işleminde kanın yüksek hızda işlem görmesiyle; trombositler(plateletler) ayrışır. Elde edilen bu hücreler ince bir iğne yardımıyla cilde belli sıklıklarla enjekte edilerek kollajen ve elastik lifleri uyarır. Böylelikle yenileme ve onarım başlamış olur.

PRP (Platelet Rich Plasma) Hangi Amaçlarla Kullanılır?


İz tedavisi, çatlak tedavisi, sivilce izi tedavisi, lazer işlemleri sonrasında cildin iyileşmesini hızlandırma, leke tedavisi, saç dökülmesini azaltma, saç diplerini güçlendirme, cilt kırışıklıklarını azaltma ve cildi yenileme amaçlarıyla uygulansa da PRP’nin asıl amacı cildi canlandırmak ve yenilemek ile saç köklerini güçlendirmektir.


PRP (Platelet Rich Plasma) Seans ve Etki Süresi


Sonuç alınacak bir PRP uygulaması için 2 hafta aralıklarla 4 seans PRP uygulanması gerekir. Bunun sık işlemin ardından 6 ayda bir yapılacak olan PRP, kalıcılığını arttıracaktır. Doğal bir işlem olduğu için seans sayısının artmasında korkulacak bir yan etkisi yoktur.
PRP uygulaması ardından birkaç gün içerisinde ciltte bir yenilenme ve parlama olur. Tekrarlanan uygulamalarla yenilenme ve parlama daha da belirgin hale gelir. Cildi tamamen yenilemesi ve kırışıklıkları azaltıcı etkisini göstermesi için uzun bir zaman geçmesi gerekir.